top of page
Search

Pomen ritma pri pisanju besedil in kako ga dosežeš

  • Ema Lukan
  • Jan 24
  • 4 min read

Updated: Mar 4

Kazalo

 
 

Ljudje so mi od nekdaj govorili, da dobro pišem. Najprej starši, nato učitelji, vrstniki… 


Seveda sem jim z veseljem verjela, a dolgo nisem vedela, kaj točno naj bi to pomenilo in od kje prihaja. 


Res je, da sem že od nekdaj veliko brala – a to so počeli tudi drugi, pa njihovo pisanje nikoli ni bilo zares prepričljivo. 


Ok, sprejela sem torej, da pač dobro pišem in če je bilo treba napisati voščilo, govorno vajo ali povezovalno besedilo za šolsko proslavo, sem to pač storila. 


Dolgo sem mislila, da imam pač nekakšen dar oz. občutek za pisanje. In šele, ko sem se začela ukvarjati s copywritingom, sem ugotovila, da je ta moj občutek za pisanje pravzaprav občutek za ritem.


Vem, kaj si najbrž zdajle misliš. 


Kako ima lahko napisano besedilo ritem, če pa gre le za niz črk na papirju/ekranu? Glasbeni ritem – ok. Ampak ritem pri pisanju marketinških tekstov? 🤨


Razumem. 


Ampak trik je v tem, da naši možgani med branjem “slišijo” tekste, ki jih beremo – četudi v popolni tišini. 


In ritem je tisti, ki bralce nezavedno navduši, potegne v besedilo in mu doda nekaj življenja (ali pa odvzame). 


Če torej pišeš – in iskreno, kdo pa danes ne – bi te tale tema morala vsaj malo zanimati. 

Ker ritem funkcionira enako, ne glede na to, ali pišeš email, poročni govor, knjigo, ali pa prispevek na blogu. 


Če želiš še malo razlage, beri dalje.


Če iščeš le praktične nasvete, poskrolaj malo nižje.

 

Kaj sploh je ritem v pisanju?


Začnimo najprej s pisanjem. 


Gre za početje, ki združuje vsebino, slog in strukturo v celoto, ki bralca pritegne in ga vodi skozi zgodbo, misel ali informacijo. 


Tako kot pri glasbi ima tudi pri pisanju besedil ritem ključno vlogo pri tem, kako berljiva in privlačna je vsebina in koliko časa se bo bralec zadržal na njej. 


Tole je morda najbolj slikovit prikaz tega, kako deluje ritem v primeru pisanih besedil. Avtor je Gary Provost, znan ameriški pisec in avtor knjige 100 Ways to Improve Your Writing: Proven Professional Techniques for Writing with Style and Power (1985).
Tole je morda najbolj slikovit prikaz tega, kako deluje ritem v primeru pisanih besedil. Avtor je Gary Provost, znan ameriški pisec in avtor knjige 100 Ways to Improve Your Writing: Proven Professional Techniques for Writing with Style and Power (1985).

Pomisli na vsa tista dolgočasna besedila, ki jih nikakor ne zmoreš prebrati do konca. Akademski članki, razni pravilniki, zakoni… Mislim, da se strinjava, da gre pri njih za popolno odsotnost pravega ritma. 


Na drugi strani pa so vsem dobro znana besedila z močnim, izrazitim ritmom:


  • Pregovori in reki: »Kdor jezika špara, kruha strada.«

  • Slogani: »Lačen si ful drugačen.«

  • Refreni:  »Screaming, crying, perfect storms, I can make all the tables turn.«

  • Govori:  »I have a dream...« (Martin Luther King Jr.)

  • Otroške rime in pesmi:  »An ban, pet podgan…«

  • Prozna dela: Hemingway, Woolf, Fitzgerald, Joyce… 


Gre samo za nekaj primerov, ki kažejo na to, da je ritem zapomnljiv, privlačen in predvsem, da deluje.


V osnovi lahko rečemo, da je ritem v pisanju občutek tempa oz. nekakšen tok besedila, ki ustvarja določen učinek na bralca. V prvi vrsti gre za to, kako stavki tečejo drug za drugim – lahko so hitri in energični ali pa umirjeni in premišljeni. 


Zakaj je ritem pomemben?


Ritem ima velik vpliv na to, kako bralci doživljajo in razumejo besedilo:


  1. Ohranja pozornost


Monotono ali slabo strukturirano besedilo hitro izgubi bralčevo zanimanje, medtem ko dober ritem spodbuja tekoče branje in zadržuje pozornost.


  1. Ustvarja čustveni učinek  


Tako kot glasba tudi pisanje vzbuja občutke. Hitri, udarni stavki lahko v nas sprožijo napetost ali navdušenje, medtem ko umirjeni ritmi ustvarjajo sproščeno ali refleksivno vzdušje.


  1. Olajša razumevanje 


Ko je besedilo napisano z naravnim ritmom, bralec lažje sledi miselnemu toku pisca. Ritem deluje kot vodič, ki bralca usmerja skozi zgodbo ali argument.


Na kratko: 


Dober ritem poskrbi, da bralec gladko prehaja skozi besedilo, ne da bi ga dolgi ali nerodni stavki ustavljali. Da mu branje ni mučno in da ga vsak nov stavek vabi, da bere dalje. 


In da morda pri tem celo malček uživa.  


8 nasvetov za dober ritem v besedilih


Ok, sedaj torej veš, da je ritem še kako pomemben. Ampak kako točno ga lahko ustvariš v svojih besedilih? Pravzaprav ni težko. Tu je nekaj konkretnih nasvetov:


  1. Menjavaj dolžino stavkov


Ne piši vedno enako dolgih stavkov. Stavki naj bodo različno dolgi; od zelo kratkih do zelo dolgih. Kombinacija različnih dolžin namreč ustvari dinamičnost. Glej sliko zgoraj. 😉


  1. Uporabljaj različna ločila za tempo


S premišljeno uporabo ločil lahko ustvariš različne ritme. Vejice denimo upočasnjujejo tempo, medtem ko pomišljaji dodajajo poudarek ali premor. Tu so še podpičja, tropičja, oklepaji… Skratka, dovoli si ustvarjalnost.  


  1. Upoštevaj zven in zvočnost


Ko besedilo dokončaš, ga preberi na glas. Ali teče gladko ali pa te na določenih točkah ustavi, zablokira? Pisanje z dobrim ritmom je pogosto tudi zvočno privlačno.


  1. Smiselno umeščaj tišine 


Tišina, izražena s kratkimi stavki, praznimi vrsticami ali pomišljaji omogoča bralcu premor in dodaja dramatičnost. 


  1. Uporabljaj ponovitve in variacije 


Ponavljanje določenih besed ali fraz lahko poudari ključne ideje in ustvari občutek harmonije. Iz tega izhaja tudi naslednje pravilo:


  1. Upoštevaj pravilo treh 


Pravilo treh pravi, da so stvari, ki so navedene v trojicah, bolj privlačne in si jih bralci lažje zapomnijo. Na primer: »Pri pisanju je pomembno biti jasen, jedrnat in privlačen.« Trojica daje vsebini občutek zaključka in popolnosti.


  1. Eksperimentiraj z aliteracijo


Aliteracija oz. ponavljanje podobnih zvokov lahko ustvari prijeten zvočni učinek in izboljša ritem. Tega seveda ne počni na silo, a če se pojavi priložnost, jo le zagrabi. Primer: Sonce se je skrilo za sive stene sveta. Pretiran, ampak razumeš poanto, kajne?


  1. Uporabljaj emojije za dinamiko  


Pri pisanju za manj formalne medije, predvsem spletne, emojiji prispevajo k vizualnemu ritmu in omogočajo bralcem krajši premor. Pravilna uporaba emojijev pomaga poudariti ključne ideje in sprosti ton.


 

Tako, to je samo nekaj hitrih nasvetov za ustvarjanje ritma in posledično besedil, ki so bolj berljiva, privlačna in učinkovita.


Pa še ena slaba novica za konec:


Kot pri vsaki veščini je tudi tu ključna vaja. 


Piši, beri na glas, prilagajaj… dokler ne ustvariš popolnega ritma in besedila, ki 100% deluje. 


Če pa pri tem potrebuješ malo pomoči, veš kje me najdeš. 

 
 

 Je čas, da se spoznamo? Se že veselim! 

Pošlji mi sporočilo na email (eema.lukan@gmail.com) ali me kontaktiraj na katerem od spodnjih kanalov in odgovorila bom v najkrajšem možnem času.

  • LinkedIn
  • Instagram

© Ema Lukan, 2022

bottom of page